Jak działa mulitroom?

Jak działa mulitroom?

Czasy się zmieniają – a wraz z nimi postępuje rozwój technologii. Te zaś mogą ułatwiać codzienne życie w wielu aspektach, ale także dawać nowe możliwości związane z rozrywką. Jednym z takich udogodnień, które dodatkowo może dbać o rozrywkę, jest inteligentny dom. To nie tylko oświetlenie czy różne systemy (np. bezpieczeństwa czy ogrzewania) sterowane zdalnie, z dowolnego miejsca, ale także możliwości rozrywki we własnym domu w najlepszym – bo nowoczesnym i zaawansowanym – wydaniu. Mowa o multiroomie – czyli systemie, który pozwala odtwarzać muzykę czy filmy w różnych pomieszczeniach jednocześnie. Jak działa multiroom i dlaczego warto wybrać to rozwiązanie? Podpowiadamy! 

Co to jest multiroom? 

Usługa multiroom to jedno z ciekawych rozwiązań, które umożliwia stworzenie wyjątkowej atmosfery w każdym, dowolnie wybranym pomieszczeniu w domu, które jest wyposażone w ten system. Multiroom pozwala na odtwarzanie muzyki bądź obrazu z jednego źródła w różnych pomieszczeniach. Wprowadzając ten inteligentny system do domu możesz cieszyć się wybraną rozrywką w wielu pomieszczeniach jednocześnie, dostosowując odtwarzanie do swoich aktualnych potrzeb – w każdym pomieszczeniu w domu.  

Jak działa multiroom? 

Zasada działania usługi multiroom może wydawać się skomplikowana, jednak w praktyce jest dość prosta. Ten system składa się z dwóch podstawowych, najważniejszych części. To centralna jednostka sterująca oraz bezprzewodowe połączenie.  

Centralna jednostka sterująca pozwala na wygodne i efektywne koordynowanie pracy systemu w całym domu. Sprawna i wydajna jednostka centralna jest nieodłącznym elementem zadowalającego funkcjonowania całego systemu. Dzięki jednostce centralnej możliwe jest zarządzanie systemem i koordynowanie odtwarzania muzyki lub filmów w różnych pomieszczeniach.  

W zależności od tego, jaki system wybierzesz, jednostką centralną może być albo dedykowany serwer, albo oprogramowanie zainstalowane w postaci programu na komputerze lub aplikacji na smartfonie. Sterowanie z aplikacji daje największe możliwości, bo dzięki temu systemem możesz sprawnie zarządzać z każdego miejsca – wystarczy, że masz przy sobie smartfona.  

Z kolei dzięki bezprzewodowemu połączeniu urządzeń wchodzących w skład instalacji, możliwe jest sterowanie nimi zdalnie. Najczęściej to zdalne połączenie opiera się na sieci WiFi, ale możliwe jest również sparowanie urządzeń między innymi poprzez Bluetooth. 

Korzyści posiadania multiroomu 

Wiesz już, co to jest multiroom i jak działa. Kolejną kwestią pozostaje to, jakie są korzyści z posiadania multiroomu?

To przede wszystkim zupełna swoboda w sterowaniu urządzeniami. Wystarczy, że masz przy sobie smartfona i urządzenia sparowane z nim (w tym przypadku pełni on funkcję jednostki centralnej). Możesz więc przebywać np. w kuchni na parterze i zarządzać muzyką na piętrze. Poruszając się po domu, w każdym z pomieszczeń (w których znajdują się sparowane urządzenia) może lecieć ten sam utwór lub może odtwarzać się ten sam film.

Dzięki temu możesz stworzyć wyjątkową atmosferę – np. na randkę czy rocznicę ślubu, przygaszając nastrojowo światła i dbając o to, by cały dom był wypełniony tą samą, równie nastrojową muzyką.  

Multiroom jest niezastąpionym rozwiązaniem również wówczas, gdy w domu często urządzane są imprezy. Ta sama muzyka w każdym pomieszczeniu? Jak najbardziej – bo bez straty dla żadnego uczestnika spotkania!  

Skoro o oświetleniu mowa, nie sposób nie wspomnieć również o tym, że system multiroom możesz zintegrować z inteligentnym oświetleniem, dzięki czemu możliwe jest wprowadzenie jeszcze bardziej wyjątkowej atmosfery.  

Na tym jednak oczywiście nie koniec. Multiroom możesz zintegrować także z klimatyzacją lub systemami bezpieczeństwa. W praktyce oznacza to np. że muzyka włączy się automatycznie gdy wejdziesz do domu lub do wybranego pomieszczenia.  

Sterowanie multiroomem jest również bardzo proste i bezproblemowe – bo wystarczy wspomniany już smartfon, serwer czy komputer. Niekiedy również do zarządzania multiroomem służą dedykowane piloty. W każdym przypadku zarządzanie jest łatwe i przyjemne! 

Jak podłączyć multiroom? 

Instalacja multiroom to zadanie, które najlepiej zlecić rzetelnej firmie zajmującej się wdrażaniem i konfiguracją inteligentnych systemów. W Bainhouse zawsze możesz liczyć na fachowe doradztwo co do wyboru najlepszej dla Twoich potrzeb opcji, a także na kompleksową instalację i integrację systemu.  

Samodzielne podłączanie multiroom może okazać się zadaniem niełatwym do zrealizowania, bo wymaga to nie tylko odpowiedniego oprogramowania, ale także pewnej wiedzy. Oprócz tego integracja różnych systemów może okazać się niemożliwa, a przynajmniej utrudniona: bo nie wszystko może współgrać ze sobą tak, jakbyśmy chcieli i oczekiwali.  

Własny multiroom to doskonała opcja, która będzie cieszyć użytecznością i funkcjonalnością przez wiele lat – pod warunkiem, że wybierzesz wydajny i funkcjonalny system, który Cię nie zawiedzie. Skontaktuj się z Brainhouse: jesteśmy specjalistami w zakresie wdrożeń inteligentnych rozwiązań do domów. Z pewnością nie pożałujesz wyboru usługi multiroom!